Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Vat Phou – místo zrodu khmerské civilizace

V jižním Laosu se nachází pozůstatky kdysi velkolepého chrámového komplexu Vat Phou. Je jedním z nejzajímavějších míst v Laosu, kde jsou k vidění více než tisíc let staré buddhistické a hinduistické stavby. Právě proto byl Vat Phou v roce 2001 zapsán na Seznam památek světového dědictví UNESCO.

Zřícenina khmerského komplexu Vat Phou se rozkládá na úpatí hory Phou Phasak v blízkosti soutoku řeky Mun s Mekongem. Najdeme jej na jihu Laosu v provincii Čampasak. Zdejší stavby se od buddhistických chrámů nacházejících se na severu země značně odlišují, stejně tak jako okolní krajina, kterou utváří především mohutná řeka Mekong.

Vat Phou

Hinduističtí Khmerové pravděpodobně toto místo vybrali kvůli pramenu, jenž vytéká z přilehlé hory Phou Phasak, na jejímž vrcholu je možné již z dálky spatřit přírodní skalní útvar mající tvar lingamu, což je symbol, jehož prostřednictvím je uctíván bůh Šiva. Nejen Vat Phou, ale celý Čampasak je považován za místo, kde se zrodila khmerská civilizace a je kolébkou khmerské státnosti.

Centrum théravádového buddhismu

Místo bylo údajně osídleno již v předangkorském období, během existence samostatného knížectví Chenla. V 5. století zde stával mohutný chrám a hlavním městem byl nedaleký Čampasak. Přesné datum vzniku chrámového komplexu Vat Phou však není známo. Všechny zde dochované stavby pocházejí z období od 9. do 13. století. Tehdy bylo Vat Phou centrem Khmerů. Po skončení angkorského období se do popředí dostal théravádový buddhismus. Přívrženci tohoto buddhistického učení věří, že následují původní Buddhovo učení. Mnichové, kterým se zde říká thérové, působí jako ukazatelé duchovní cesty. Vat Phou se tak mezi 14. až 17. stoletím stalo centrem théravádového buddhismu, který se z Laosu dále rozšířil na Srí Lanku, Thajska, Myanmaru i Kambodži. I v dnešní době Vat Phou théravádoví buddhisté vyhledávají.

Vat Phou

Výzkum stále probíhá

Chrámový areál Vat Phou je rozdělen do tří částí, které jsou vzájemně propojeny unikátní promenádou, která vede od břehů Mekongu až k hlavní svatyni. Na promenádu je možné nastoupit u umělé vodní nádrže a dále se prochází mezi dvěma částečně zarostlými bazény. Hned u vchodu do areálu je možné navštívit muzeum, v němž je vystavena spousta archeologických nálezů. V areálu chrámového komplexu dodnes probíhá archeologický výzkum zabývající se čamskou kulturou. S přispěním Japonska je zde také budován odvodňovací projekt, který by měl zabránit vodní erozi areálu.

Procházka chrámovým areálem

Během procházky areálem Vat Phou narazíte nejprve na dva paláce, z nichž ten na severní straně je v podstatně lepším stavu. Jeho zadní část pochází z období knížectví Čenla, zbytek je pak z angkorského období. Historikové jsou toho názoru, že jde o obřadní místnosti, z nichž jedna sloužila mužům a druhá ženám. Tato domněnka však nebyla ničím podložena a tak je původní funkce paláců zatím nejistá. Oba paláce jsou částečně pobořené a pomalu je zarůstá vegetace, při pečlivějším pohledu jsou však na nich patrné různé skulptury a reliéfy.

Na těchto stavbách si můžete povšimnout také jednoho z typických rysů khmerské architektury a tím jsou falešné dveře. Byly vždy jen naznačeny a vyzdobeny jemnými skulpturami. Za jižním palácem se nachází ruiny pavilonu Nandi, který byl již značně poškozen. Za ním začíná královská cesta vedoucí do nedalekého Ho Nang Sida a na jih ke khmerským stúpám.

Vat Phou

Na první terasu je možné se dostat po dvouramenném strmém schodišti. To vás následně dovede přes celkem sedm teras, na nichž jsou vidět pozůstatky svatyní až k chrámu. Z vrcholu se naskýtá jedinečný výhled na okolní planiny. Hlavní hinduistický chrám byl zasvěcen bohu Šivovi, který je zde vyobrazen ve formě lingamu. Vzadu chrámu se nacházela cihlová místnost, v níž byl umístěn další lingam, který byl trvale namáčen vodou vytékající z nedalekého pramenu. Voda byla do chrámu přiváděna malým kamenným akvaduktem. V dnešní době už je však místnost prázdná, pouze v přední části svatyně je k vidění několik Buddhových soch.

Nad jižním vstupem do chrámu se nachází pískovcový překlad, na němž je vyobrazena pověst, v níž Krišna zabíjí svého strýce Kamsu. na dalších dvou skulpturách jsou zobrazeni bohové Indra a Višna – tento motiv je k vidění také na dvou chrámech v Thajsku a jakési spojení má i s chrámem Khao Phra Wihan, který stojí na hranici Kambodži a Thajska. V areálu Vat Phou si můžete prohlédnout také knihovnu, která je sice již napůl rozpadlá, ale i tak rozhodně zaujme. Dále jsou zde k vidění kameny s údajným otiskem Buddhovy nohy i vytesaná nejvyšší trojice Trimurti. Vaši pozornost jistě upoutá také záhadný krokodýlí kámen pocházející z období knížectví Čenla. Sloužil jakožto obětiště pro lidské oběti.

- jap -

Článek byl zobrazen 6 952 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do OMÁNU

Poznejte s OMÁN - tajemnou zemi pevností, hradů, rozeklaných hor a pouští, Zemi zelených oáz, bílých písečných pláží a vůní Orientu. S českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko