Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Laos - základní informace

Oficiální název: Laoská lidově demokratická republika
Hlavní město: Vientiane
Počet obyvatel: 5,6 mil.
Rozloha: 236 800 km²
Měna: 1 kip (LAK) = 100 atů
Úřední jazyk: laoština

Obyvatelstvo
70% obyvatelstva tvoří Laosané, také zde žijí Thajové, Mon-Khmerové a dalších asi 65 etnických menšin. Mezi tyto menšiny patří i Číňané a Vietnamci. Více než 60% obyvatelstva vyznává buddhismus, 34% představují animisté. V zemi je 57% gramotných lidí.

Ekonomika
Laos je jednou z nejchudších zemí na světě. Zemědělství dnes živí asi 70% obyvatelstva. Pěstování plodin však nestačí ani na uživení vlastního obyvatelstva. V zemi najdeme rozlehlá zavodňovací pole sloužící k pěstování rýže. Lidé se věnují také pěstování kukuřice, brambor, batátů, manioku, kávy, citrusů, ananasů, banánů a bavlny. Chovají skot, prasata, buvoly a drůbež. Země nemá žádné výrazné nerostné suroviny, těží se zde pouze cín. Do Laosu se dováží potraviny, ropné výrobky a stroje. Pro export slouží dřevo a textilní výrobky. Hlavními odběrateli jsou Vietnam, Thajsko, Německo a Francie.

Dějiny a kultura
Od roku 757, kdy byl na území Laosu založen první stát se zde vystřídaly kmeny Laů, Khmerů i Čamů. První centralizovaný stát – království Langsang bylo založeno až roku 1353. V té době byl v zemi také rozšířen buddhismus. V roce 1707 se Laos rozpadl a roku 1827 byl dobyt Thaji. Později se stal francouzským protektorátem, během druhé světové války byl obsazen Japonci a roku 1954 se stal nezávislým státem. V té době však v zemi propukla občanská válka, která v 60. letech vyvrcholila válkou ve Vietnamu. Ze země tehdy uteklo přes 700 000 obyvatel. Nakonec zvítězili komunisté a v roce 1975 byla vyhlášena lidová republika Laos.

Geografie
Laos leží v jihovýchodní Asii a hraničí s Vietnamem, Kambodžou, Barmou, Thajskem a Čínou. Přes 70% tohoto vnitrozemského státu zaujímají hory a náhorní plošiny, pouze na jihu najdeme nížinu řeky Mekong. Na polovině území najdeme deštné pralesy. Střídá se zde období dešťů s obdobím sucha.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do OMÁNU

Poznejte s OMÁN - tajemnou zemi pevností, hradů, rozeklaných hor a pouští, Zemi zelených oáz, bílých písečných pláží a vůní Orientu. S českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko